Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Webmaster Forum Siteleri – En İyi Webmaster Forumları

Reisci

Administrator
Yönetici
Administrator
Katılım
2 Haz 2022
Mesajlar
696
Tepkime puanı
0
Puanları
16
Webmaster forum, birçok webmaster ve webmaster adayı için iyi bir kaynaktır. Webmaster forumları webmasterlar için gereklidir demiyorum çünkü hiçbir forumu…

Webmaster forum, birçok webmaster ve webmaster adayı için iyi bir kaynaktır. Webmaster forumları webmasterlar için gereklidir demiyorum çünkü hiçbir forumu kullanmayan ve kendini geliştirip büyük gelir elde edenler vardır.

Bu yazımızda hem Türkiye’nin en büyük webmaster forum siteleri listesini hem de yabancı webmaster forumları listesini göreceğiz.

Webmaster Forumları​

Türkiye’de forum sektörü dünyadaki gibi bitse de webmaster dünyasında forumlar çok büyük bir yer tutuyor. Örneğin r10.net, wmaraci.com gibi webmaster forumlarının büyük bir popülaritesi vardır.

Forumların içerisinde genelde bilgi alışverişi bulunur. Ama bu son yıllarda oldukça değişti. Ticaret daha çok öne çıktı. Hatta bilgi istenen konularda bile ticaret konusuna dönüştürenler var. Ben bile yapıyorum bunu ama o da anlatması zor ve riskli işlerde oluyor.


Birçok kategori bulunan ve diğer ek özellikleri bulunan bu platformlar sayesinde bilmediğiniz bir konu hakkında yardım alabilir, hizmet alabilir ve hizmet satabilirsiniz.

Aşağıdan webmaster forumları listesini görebilirsiniz;

 1. R10.Net
 2. WM Aracı
 3. Virgul.net
 4. webailesi.com/forum
 5. 1yuz
 6. tilki.net
 7. xturk.com
 8. webmasterforum.com.tr
 9. webmaster.tc
 10. turkmaxi.org

forumları başlıca webmaster forumlarıdır. Şimdi en çok kullanılan webmaster forumları listesindeki 3 forumu inceleyelim.

R10.Net​


Türkiye’nin hatta dünyanın en aktif webmaster forumu olan R10.Net günde yaklaşık 16.000 anlık kullanıcı sayısı bulunuyor. Bu sayının yaklaşık çeyreği üye diğer kalanı ise ziyaretçilerden oluşuyor. Bu kadar aktifliğin sayesinde her 5 dakikada en az 1-2 konu açılmaktadır.

Şuana kadar 957.000‘in üzerinde ticaret gerçekleşmiş bulunmakta. Her bir ticaretin gerçekleşmesi için en az 10 TL bedelinde olması gerektiğini göz önünde bulundurursak ortaya çok büyük bir para çıkıyor.

Forum’a üye olabilmek için davetiye lazımdır. İsterseniz mail atarak davetiye alabilir isterseniz bir arkadaşınız aracılığı ile davetiye alarak üye olabilirsiniz. Sakın satın almayı düşünmeyiniz, satın alarak üye olursanız hem sizin hem davetiye aldığınız üye banlanır. Böylece hem üyelikten olursunuz hem de paranızdan olursunuz.

Forum şuanda iş adamı Coşkun Çetin tarafından yönetilmektedir. Ayrıca forumdaki takma adı da @Coskun‘dur. Forumda ücretli üyelik sistemi de vardır. Eğer isterseniz ücretli bir üyelik alabilirsiniz.

Ayrıca benim en çok kullandığım forumlardan biridir.

WMAracı​

Webmaster dünyasında ilk adımımı attığım yer olan WM Aracı’nın forum bölümü r10’dan sonra en çok aktifliğin olduğu webmaster forumudur. Forumda bir çok kategoride bilgi alış verişi yapabilir, hizmetlerinizi ve ürünlerinizi satabilirsiniz. Forumu daha iyi kullanabilmek için premium üyelik satın alabilirsiniz.

Forumun teması biraz eski görünümlü olarak sınıflandırılabilir. Ki ben foruma girdikten 5-10 dakika sonra hemen çıkmak istiyorum.

Bu durumu çözmek için WM Aracı yönetimi 10. yılda forumu tekrar tasarlayacaklarını ve daha iyi bir altyapıya geçireceklerini söylüyorlar. Ki ben bunun için atılan tek bir adım bile göremedim ne yazıkki.

WM Aracı’nın blog kısmı oldukça iyi durumdadır. Bu blog kısmından webmasterlık ile alakalı yazılara ulaşabilirsiniz.


Virgül.net​

Bu yazıyı yazmadan önce ufak bir araştırma yapmıştım. Bu listeye virgul.net’i de eklemiştim. Daha sonra yazıyı yazdım ve yayınladım. Ama virgul.net’i listeye eklememiştim. Bir süre sonra bu yazıya yorum geldi ve virgul.net’i de listeye eklemem gerektiğini söyledi. Yorumlara inerek bu konuşmayı görebilirsiniz.

Bu foruma kayıt olmak için davetiyeniz olmalıdır. [email protected] adresine mail göndererek veya davetiyesi olan bir arkadaşınızdan rica ederek davetiyenizi alabilirsiniz. Daha sonra davetiye kodunuzu kayıt olma esnasında girerek siteye kayıt olabilirsiniz.

Sitenin istatistikleri de iyi. Anlık olarak 400-500 kişi oluyor genelde. Doğrusu ben sabah saatlerinde bakmıştım bu istatistiklere. Şimdi tekrar baktım anlık olarak 505 kişi vardı. Bu sayının büyük bir kısmını diğer webmaster forumlarında olduğu gibi ziyaretçiler oluşturuyor.

Forum içerisinde ticaret sistemi bulunuyor. Geçmiş ticaretlerini ve puanlarını buradan görebilirsi


webailesi.com/forum​

webailesi.com webmaster forumları arasında aktif olarak yayın hayatına devam eden güçlü forum sitelerinden birisidir. Webmaster konularının yanı sıra oyun, hosting gibi konularda da fikir ve bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz.

Hızlı konu açma özelliği, rank sistemi, ticaret sistemi, gelişmiş konu içeriği ile hızlı ve güvenli bir forum deneyimini yaşayabilirsiniz.


Webailesi webmaster forum sitesi olarak aktif faaliyet göstermektedir. 25 bin üyesi bulunur. İsteklerinizi, yardım konularınızı paylaştığınız anda diğer üyelerden kolaylıkla yardım alabilirsiniz.

Sitede anlık olarak aktif kişi sayısı değişiklik göstermektedir. Genelde 250 civarı kişi aktif olarak sitede bulunuyor. Bu sayı haftanın günlerine ve saatlerine göre değişiklik göstermektedir.


1yüz​


1yuz forumu, forum yöneticisi olan Tuncay Şimşek tarafından kurulmuştur. İçeriği diğer forumlardan farksız olsa da kalite olarak çok yüksek bir seviyede. Tamamen gerçek kullanıcılar ile daha güvenli bir ticaret ortamı sunan 1yuz forumuna üye olmak oldukça basit. Normal bir şekilde kayıt olduktan sonra cep telefon numaranızı onaylar.

Foruma yeni kullanıcılar davet ederek özel ödüller kazanabilirsiniz. Bu ödülleri bu sayfadan kontrol edebilirsiniz. Ticaret puanı sistemi ile ticaret yapacağınız kişilerin ticari geçmişlerini görebilir, eğer olumsuz bir ticaret yaptıysanız karşı kullanıcıyı değerlendirebilirsiniz.

Ortalama 1500 kişinin kayıt olduğu platformda sitenizi tanıtabilir, yardım alabilir, ticaret yapabilir ve diğer kullanıcılara yardım edebilirsiniz.xturk​


Mor Adama firması tarafından birkaç ay önce 2020’nin ortalarında kurulan xturk sitesi son günlerde aktifliği oldukça düşmüş durumda. Bu aktifliğin düşmesinin en büyük sebebi bence; sitenin altyapısının webmasterlar için uygun olmamasıdır.

XenForo altyapısını kullanıp, sıradan bir tema ile kurulan xturk sitesinde ticaret sistemi tam olarak gelişmiş değil. Ayrıca yine diğer durumlarda (mesela yazı, profil, mesajlaşma vs) birçok eksiği bulunmakta.

Siteye kayıt olmada herhangi bir davetiye gibi bir ihtiyaç olmadığı için kolayca kayıt olabilirsiniz. Forumda konu açabilir ve yardım alabilir veya diğer forumlarda olduğu gibi ticaret gerçekleştirebilirsiniz.

xturk’un kurucusu olan Mor Adam yakın zamanda forumu daha canlandıracağını ve daha büyük kitlelere hitap edecek hale getireceğini söylüyor. Umarım en kısa zamanda böyle bir adım atarlar ve piyasaya yeni bir can gelir. Hem de diğer platformlar ile arasında rekabet olur :).


Webmaster Forumları Neden Kullanılır?​

Peki bu webmaster forumları neden kullanılır? Webmaster platformlarını kullanmak için birçok kişinin ortak nedeni;

 • Teknik, teorik bilgi almak
 • Hizmet almak
 • Hizmet satmak’tır.
Normalde bilgi için kullanılsa da artık çoğu konu ticaret için yapılıyor. Umarım forum kültürü ölmez ve ticaretten önce bilgi alışverişi önde olur.
 
Üst